Geriau lėtai važiuojanti moteris nei KET nepaisantis kelių erelis?
Vairavimo egzaminas yra vienodas visiems – tenka išlaikyti ir teorijos, ir praktinio vairavimo egzaminą. Nors sąlygos vienodos ir kiekvienas būsimasis vairuotojas gauna tokios pat informacijos, mokosi tokių pat kelių eismo taisyklių, tačiau dažnai girdima, kad moterys nėra lygiavertės eismo dalyvės, palyginti su vyrais. Ar tikrai taip? Gal tai – tik stereotipas, o realybė visai kitokia?
Transporto skelbimų portalas Autogidas.lt atliko vairuotojų apklausą, ką jie mano apie vairuojančias moteris. Beveik 90 proc. mano, kad moterys yra lygiateisis eismo dalyvis. Vidutiniškai kas trečias iš tų 90–ies proc. respondentų teigia, kad moterys kartais vairuoja netgi geriau nei vyrai, per 60 proc. teigia, kad moterys vairuoja atsargiau, atidžiau, tačiau ne visada pastebi, kas vyksta aplink jas, ir sukuria neatsargių situacijų. Dešimtadalis Autogidas.lt apklausoje dalyvavusių vairuotojų norėtų, kad moterys nevairuotų.
Nuomonės įvairios, tačiau iš apklausos rezultatų akivaizdu, kad nei vyrai, nei moterys nėra nusiteikę vertinti vairavimo gebėjimų pagal lytį. Pasak respondentų, gebėjimas vairuoti yra arba įgimtas, arba ne, arba labiausiai priklauso nuo išmokimo ir praktikos. Tokių gebėjimų gali turėti ir vyrai, ir moterys.
Autogidas.lt apklausoje dalyvavę vairuotojai komentuoja, kad moterys vairuoja atsargiau nei vyrai (kartais galbūt netgi pernelyg atsargiai, pernelyg įsitempusios, todėl sudaro rizikingų situacijų). Tos, kurios nėra įgudusios vairuotojos, jaučia įtampą ir priima ne visuomet tinkamus sprendimus, o tos, kurios laiko save geromis vairuotojomis, už vairo kartais sau per daug leidžia (dažosi, rašo SMS žinutes ir kt.). Ne visos moterys turi puikų erdvinio jausmo pojūtį, todėl joms reikia daugiau vietos, norint pastatyti automobilį, ir daugiau laiko nuspręsti, kaip tai padaryti. Kita vertus, moterys kelyje yra mandagesnės, ramesnės, nevairuoja chaotiškai.
Tiesa, vyrai respondentai pripažįsta, kad yra nemažai vyrų, kurie taip pat sukuria itin sudėtingų situacijų, kurių pasekmės neretai būna itin skaudžios. Palyginti su moterimis, vyrai dažniau sėda už vairo išgėrę, dažniau bando automobilio greitį, dažniau lenktyviauja ir pan.
Apibendrinus apklausos rezultatus matyti, kad patys vairuotojai nebeskirsto gerų ar blogų vairuotojų pagal lytį. Jų teigimu, geriau lėtai važiuojanti moteris už vairo negu daugiau nei 100 km/val. greičiu mieste lekiantis vyrukas su klevo ženklu.
Autogidas.lt informacija